Azyl prymasa

Andrzej Grajewski

|

GN 20/2019

publikacja 16.05.2019 00:00

Wśród wielu ważnych miejsc w biografii sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego stosunkowo mało znana jest Choszczówka, gdzie znajduje się Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Pokój prymasa  w Choszczówce. Na biurku wizerunek Maryi Jasnogórskiej, kopia obrazu Nawiedzenia. Pokój prymasa w Choszczówce. Na biurku wizerunek Maryi Jasnogórskiej, kopia obrazu Nawiedzenia.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

To znaczące miejsce w biografii kard. Wyszyńskiego. Od 1969 r. przebywał tutaj kilka razy w miesiącu, a pod koniec lat 70. ubiegłego wieku jeszcze częściej. Tutaj spotykał się z najbliższymi współpracownikami. W Choszczówce bywał też metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. 2 października 1978 r. odbyło się w tym miejscu ostatnie z jego udziałem posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski. Po raz ostatni metropolita krakowski przybył do Choszczówki dzień przed wylotem na konklawe w 1978 r. Spędził wówczas cały dzień na rozmowach z prymasem Polski. Okazją do poznania tego niezwykłego miejsca oraz osób z nim związanych była dla mnie sesja naukowa zorganizowana przez Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz IPN na temat kręgu współpracowników prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W podwarszawskich lasach

Kardynał, który przez cały okres swej posługi prymasowskiej pracował niezwykle intensywnie, potrzebował przestrzeni, w której mógłby nieco wypocząć, oderwać się od natłoku bieżących spraw, znaleźć ciszę. W latach 60. ubiegłego stulecia ulubionym miejscem jego letniego wypoczynku był klasztor dominikanów na Bachledówce k. Zakopanego. Chodziło jednak o znalezienie czegoś w pobliżu Warszawy. Miał to być jednocześnie dom Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu, założonego przez kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze w maju 1958 roku.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.