Nowy numer 38/2023 Archiwum

„Kardynał Stefan Wyszyński – W służbie Kościoła i Ojczyzny” - premiera wydawnictwa Polskiego Radia

Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej oddaje w ręce słuchaczy niezwykły program w formie starannie wydanego, dwupłytowego albumu CD.

Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. Premiera wydawnictwa odbędzie się 27 sierpnia.

Decyzją papieża Franciszka, 12 września 2021 roku kardynał Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze w czasie uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w Warszawie przez kardynała Marcello Semeraro, watykańskiego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Z tej okazji staraniem Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, autorstwa Elżbiety Staniszewskiej, powstał szczególny materiał dźwiękowy, zatytułowany „Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny”.

W formie trwającego blisko półtorej godziny reportażu dokumentalnego przedstawione zostały najważniejsze dla Kościoła i kraju wydarzenia, których Prymas był świadkiem i uczestnikiem, a także chwile z jego życia o charakterze bardziej prywatnym, nieoficjalnym. Przewodnikiem po albumie jest sam kard. Stefan Wyszyński, którego mamy okazję poznać nie tylko jako duszpasterza narodu, męża stanu ale i ujmującego gospodarza arcybiskupiego domu. Posiadanie i słuchanie tego wyjątkowego wydawnictwa z pewnością będzie dla każdego okazją do pogłębienia wiedzy o współczesnej historii Polski i trudnych relacjach Kościoła katolickiego z komunistycznym państwem po II wojnie światowej.

Udział kard. Stefana Wyszyńskiego w pracach Soboru Watykańskiego II, przygotowanie obchodów Millenium Polski, wieloletnia współpraca z kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II i wreszcie wsparcie dla robotniczych protestów w początkach lat 80. ubiegłego wieku trwale zapisały się w historii.

Kardynał Stefan Wyszyński wygłaszał swoje homilie, jak również inne przemówienia, z pamięci. Jego współpracownicy nagrywali je i dokonywali transkrypcji. Dzięki temu możemy dziś wybierać z olbrzymiego, będącego w posiadaniu Instytutu Prymasowskiego, Radia Wolna Europa i Polskiego Radia, archiwum dźwiękowych wystąpień Kardynała. Album ilustrowany jest reporterskimi nagraniami głosu papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, także licznych współpracowników Prymasa Wyszyńskiego oraz osób analizujących naukowo jego życie i dokonania. Fragmenty wspomnień i zapisków Kardynała czyta aktor Krzysztof Wakuliński.

Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi „Dzieła Lasek” i założycielce Towarzystwa opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961, już jako kardynał i prymas, i która zostanie wyniesiona na ołtarze podczas tej samej uroczystości 12 września.

Płyta jest dostępna na stronie sklep.polskieradio.pl

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast