Nowy numer 47/2023 Archiwum

Ukazał się IX tom "Pro memoria" z zapiskami z 1962 r. kard. Wyszyńskiego

Ukazał się IX tom "Pro memoria" z zapiskami z 1962 r. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Zainaugurowany został wówczas Sobór Watykański II, a w Polsce był to pierwszy rok bez religii w szkołach.

"Pro memoria" to 27-tomowe dzieło, na które składają się tysiące notatek Prymasa Tysiąclecia, sporządzonych od 1948 do 1981 r.

"Tłem historycznym +Pro memoria+ z 1962 r. są dwa wydarzenia z jesieni: rozwiązanie - nie bez pomocy papieża Jana XXIII - niemal w ostatniej chwili tzw. kryzysu kubańskiego oraz inauguracja Soboru Watykańskiego II" - wskazano w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Zwrócono uwagę, że w Polsce rok 1962 był pierwszym bez nauczania religii w szkołach i katechizacji w sieci punktów katechetycznych, niezależnych od władz oświatowych.

Tego roku powołano w MSW Departament IV, któremu zlecono szeroki zakres inwigilacji duchowieństwa. Jednocześnie trwała Wielka Nowenna przed obchodami 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r. Ponadto w szeregi rządców diecezji, jako wikariusz kapitulny, wszedł młody biskup Karol Wojtyła.

Wydanie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu podmiotów: archidiecezji warszawskiej, gnieźnieńskiej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, dla którego jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach centralnego projektu badawczego "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989".

Zainaugurowana w 2017 r. seria wydawnicza "Pro memoria" jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisków Prymasa Tysiąclecia, opatrzonych aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy i indeksy. Tysiące codziennych notatek z ponad 30 lat posługi zostanie zebranych w 27 tomach. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy